+90 544 346 63 36 info@doktorklinikleri.com

Yenidoğan Bebeğin İlk 1 Ayı

Hamilelik dönemi sona erdi ve siz bebeğinizi kucağınıza aldınız. Biraz şaşkın, biraz endişeli ama tarifsiz bir mutluluk içindesiniz.
Şimdi sizi neler bekliyor?
Öncelikle bebeğiniz ilk doğduğunda bembeyaz pamuk gibi olmayacak, bunu kabullenmelisiniz. Cildinde rastlayacağınız kızarıklıklar, sivilce şeklinde deri döküntüleri (toksik eritem), soyulmalar, kafa derisinde rastlayabileceğiniz şişlikler, cinsel organlarda ödem (şişlik) ve hafif renk koyulaşmasının (şiddetli olursa çocuk uzmanı tarafından değerlendirilmelidir) olabileceğini bilmelisiniz.
Gözlerde ve vücutta oluşan sarılık bebeklerin yarısından fazlasında karşılaşabileceğimiz bir durum, normal olabilir. Yine de bu durumu çocuk doktorunuzla paylaşmalısınız. Tedavi gerektiren düzeylere ulaşan sarılıklar çocuğun nörolojik gelişimi açısından riskli olabilir.
Bebeğinizi doğduktan sonraki ilk yarım saat sonrasında emzirmek önemlidir. Doğum bittikten sonra olabildiğince erken emzirmek süt yapımını uyarır, bebeğin erken dönem enfeksiyonlardan korunmasını sağlar. Bunun gibi birçok faydaları vardır.
Bebeklerin burunları küçük, kıkırdak yapısı yumuşaktır. Bu nedenle tıkanmalara sık rastlanır. Bu durum bebeğinizin emmesini zorlaştırabilir. Serum fizyolojik içeren damlalarla burnunun açılmasını sağlayın. Burun aspiratörlerinin gereğinden fazla kullanılması burun içini tahriş edebilir.
Göbek bakımı konusunda farklı görüşler olmakla birlikte, son dönemlerdeki ortak görüş genellikle göbeğin sadece kuru ve temiz tutulmasının yeterli olacağı yönündedir. Batikon veya alkol kullanımına çocuk hekiminiz ilk muayenesi sırasında karar verebilir. Göbek kordonu bezin dışında tutulmalıdır. Akıntı, kızarıklık, kötü koku ve kanama durumlarında mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Banyo yaptırılması konusunda da çeşitli görüşler olmakla birlikte, bebeğin çevresini kaplayan verniks kazeoza denilen kremsi yapı bebeği ilk 24 saat enfeksiyonlardan, ısı kaybından, cilt kuruluğundan korur. Sonrasında bebeğinizi yıkayabilirsiniz. Göbeğin kurulanması yeterli olacaktır. Bebeğiniz banyodan hoşlanıyorsa her gün yıkayabilirsiniz. Hoşlanmıyorsa haftada 2-3 kez yeterli olacaktır.
Beslenmesi için ilk 6 ay sadece anne sütü yeterlidir. Bebeğin gelişimi ve kilo alımının takibi önemlidir. Doktorunuz ihtiyaç duyarsa beslenmesine, yaşına uygun formula mamalar ekleyebilir.
İlk haftalarda bebeğinizi en geç 3 saatte bir uyandırıp emzirmelisiniz. Bebeğiniz büyüdükçe kendisi beslenmek istediği saati ağlama, aranma şeklinde belirtecektir. O dönemde derin uykusundan uyandırmamalısınız. Bu döneme doktorunuzla birlikte karar verebilirsiniz.
Topuk kanı alınması ve aşılar. Tüm yenidoğan bebeklerin biotidinaz, hipotroidi, fenilketonuri açısından tarama testleri sağlık bakanlığında topuk kanı alınması ile yapılmaktadır. Beslenmeye başlandıktan sonra 3.günde sağlık ocağı tarafından topuk kanı alınmaktadır.
Tüm aşı hizmetleri kliniğimiz tarafından verilmektedir.

Diğer Branşlar

İletişim

Ara
Whatsapp
Whatsapp
Randevu Randevu