+90 544 346 63 36 info@doktorklinikleri.com

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı yani mide küçültme ameliyatı fazla kilolarından rahatsızlık duyan kişilere yapılır. Böylelikle bu kişiler kilo kaybederek hem konforlarına kavuşur hem de aşırı kiloların uzun vadede neden olabileceği hastalıklar yönünden taşıdıkları riskleri azaltmış olur. Tüp mide operasyonu genel anestezi altında yapılır böylelikle hastalar ameliyat sırasında herhangi bir acı veya ağrı hissetmez. Midenin küçülmesi sonrası iştah azalır ve kilo verme süreci hızlanır.

Tüp mide ameliyatları obezite tedavisinde en sık tercih edilen yöntemlerden biri. Son on yıla kadar tüp mide operasyonu by-pass operasyonunun yapılabilmesi için bir ön hazırlık gibiydi. Bunun nedeni bu operasyonun uzun vadede iştahı kesmeyeceği düşüncesiydi. Ne var ki yan etkileri az olan tüp mide operasyonunun da iştah kaybını yeterli düzeyde önlediği hastaların operasyondan beş yıl sonra fazla kilolarının yüzde yetmişini geri almadıkları gözlemlendiğinde de görülmüş oldu. Tüp mide ameliyatına bu ismin verilmesinin nedeni ise midenin büyük bir bölümünün çıkarıldıktan sonra geri kalan kısmın tüpe benzemesidir. Yani bu operasyonda mideye yerleştirilen bir tüp yoktur.

Tüp mide operasyonu diğer zayıflama ameliyatlarına göre bazı avantajlara sahiptir. Tüp mide ameliyatları kapalı yapılır bu nedenle kesikler çok küçüktür ve hızlı iyileşir. Bu nedenle ameliyat olan hastalar evlerine daha çabuk döner. Bir diğer avantajı ise tüp mide operasyonu olan birisi de tekrar kilo alacak olursa hala by-pass ameliyatı olabilecek olmasıdır. Ayrıca tüp mide yönteminde diğerlerinde olduğu gibi emilim çok fazla bozulmaz. Tüp mide operasyonunda zayıflamanın nedeni midenin yüzde seksenine varan bir hacmin mideden uzaklaştırılması ile iştahın azalmasıdır.

Yıllardır vermediğiniz, hem sağlığınızı önemli ölçüde tehdit eden hem de yaşam konforunuzu olumsuz etkileyen aşırı kilolarınızdan kurtulabilir, iştahınızı azaltabilirsiniz. Tüp mide operasyonu ile yıllardır muzdarip olduğunuz aşırı kilolarınızdan kurtulabilir, dışarıda arkadaşlarınızla daha çok vakit geçirebilir, sosyalleşebilirsiniz. Çalışma hayatında gününüzü zorlaştıran, hareket etmenize engel olan, çok fazla terlemenize yol açan, rahat uyuyamamanıza sebep olan aşırı kilolarınızdan tüp mide operasyonu ile kilo vererek kurtulabilir. Daha iyi, rahat hareket edip özgürce sosyalleşebildiğiniz en önemlisi daha sağlıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz.

Diğer Branşlar

İletişim

Ara
Whatsapp
Whatsapp
Randevu Randevu