+90 544 346 63 36 info@doktorklinikleri.com

Safra Kesesi Ameliyatı

Safra kessi karaciğer üzerinde yer alır. Yani karın bölgemizin sağ yukarı kısmına denk gelen bir yerde konumlanmıştır. Safra kesesinin görevi karaciğerin ürettiği safra adlı sıvıyı depolayarak sindirime yardımcı olmak için bir kanal vasıtasıyla gerek olduğunda on iki parmak bağırsağına salgılamak.

Birçok insanın safra kesesinde zaman zaman safra taşları oluşur. Bu taşların oluşmasının nedeni safra kesesinin yeterli sayıda ve şiddetle kasılmıyor olmasıdır. Safra kesesinde oluşan bu taşlar birçok insanda olduğu halde vakaların yüzde yirmisinde enfeksiynona ve şikayete yol açar. Safra kesesinde oluşan taşların yarattığı en büyük risk pankreasın enfekte olmasıdır. Bunun dışında bu taşlar safra kanalını da tıkayabilir. Safra kanalının tıkanması sarılığa neden olur ve müdahale edilmediğinde ölümcül hale gelebilecek bir hastalıktır.

Safra kesesinde taş veya çamur meydana geldiğinde ve bu durum enfeksiyona yol açtığında safra kesesinin cerrahi olarak alınması gerekmektedir. Safra kesesinin alınması işlemi neredeyse en çok yapılan operasyonlardan biridir. Genellik operasyonun kapalı olarak yapılması tercih edilmektedir. Laparoskopik safra kesesi ameliyatları, iyileşmenin daha hızlı olması ve yara izinin daha az olması nedeni ile daha avantajlıdır. Nadiren açık operasyon yapılması tercih edilebilir ya da bazı vakalarda laparoskopik olarak başlayan operasyon beklenmedik bir durumla karşılaşılması neticesinde açık ameliyata çevrilebilir. Bu gibi riskleri en aza indirmek için teknolojinin iyi takip edildiği hastanelerde, uzman ve tecrübeli hekimlere başvurmak en iyi seçenektir.

Safra kesesi ameliyatı olan insanların iyileşme süresi sonunda özel bir diyet uygulaması gerekmez. Safra kesesinin alınmış olması sindirim fonksiyonlarını hemen hiç etkilemez. Ancak hastaları rahatsız eden gaz oluşumuna, hazımsızlığa neden olan gıdaların tüketilmesinden kaçınılması gerekir. Bunun dışında özel bir diyete gerek görülmez, hatta öyle ki safra kesesi ameliyatı olan hastalar rahatsızlık vermiyor ise yumurta bile yiyebilir.

Safra kesesi ameliyatları genel anestezi altında yapılır ve bir iki saat sürer. Laparoskopik yöntemde ameliyat izleri oldukça azdır, karın bölgesinde kesi olmadığı için kanama da olmaz. İyileşme süreci de daha hızlı olur. Her ne kadar basit bir operasyon gibi görünse de bu işlemde teknolojinin iyi kullanılması, hekimlerin tecrübeli olması oluşabilecek problemlerin önlenmesinde önemli rol oynar ve hastanın konforunun daha üst seviyelere taşır.

Diğer Branşlar

İletişim

Ara
Whatsapp
Whatsapp
Randevu Randevu