+90 544 346 63 36 info@doktorklinikleri.com

Saç Dökülmesinde Epigenetik Tedavi

Saç dökülmesi birçok nedenden ötürü görülebilmektedir. Bu nedenler arasında genetik faktörlerden çevresel faktörlere, çevresel faktörlerden strese kadar birbirlerinden farklı unsular bulunmaktadır. Bu unsurların ortadan kaldırılması sonrasında saç dökülmesinin de büyük oranlarda yok olduğu bilinmektedir.

Saç Dökülmesinde Epigenetik Tedavi

Saç dökülmelerinin genetik özelliklere bağlı olarak da ortaya çıktığı yukarıda belirtilmiştir. Fakat her saç dökülmesi genetik faktörlerden ötürü meydana gelmemektedir. Bazı saç dökülmeleri epigenetiktir. Epigenetik saç dökülmeleri, genetik saç dökülmelerinin aksine tedavi edilebilen ve saç dökülmeleri olarak bilinmektedir. Epigenetik, en genel anlamı ile ırsi olan fakat genetik olmayan durumları inceleyen bir bölümdür.

Epigenetik saç dökülmelerinde saç dökülmesine bireylerin genleri neden olmamaktadır. Bu da meydana gelen saç dökülmesinin durdurulabileceği anlamı taşımaktadır. Epigenetik saç dökülmesi tedavileri saç dökülmelerini engelleyecek olan mekanizmaların aktif hale getirilmesini amaçlamaktadır. Saçın sağlıklı olmasında ve dökülmesinin durmasında en önemli maddelerden biri keratindir. Epigenetik tedavilerde keratin üretimini artıcı müdahaleler yapılmaktadır. Bu sayede hedeflenen gür saçlara erişmek kolaylaşmaktadır.

Saç derisinin daha sağlıklı hale gelebilmesi için keratin üretimini artırmak bir şarttır. Fakat keratin üretimi için gerekli olan genlerin kapalı olması durumunda işler biraz daha karmaşık hale gelmektedir. Saç dökülmesinde epigenetik tadavi uygulanırken bu kapalı genlerin de açılarak keratin üretimine dâhil olmaları sağlanmaktadır. Yani epigenetik saç dökülmesi tedavilerinde amaçlana ana şey keratin üretimi için kendini kapatmış olan saç hücrelerini uyarmaktadır. Çeşitli yöntemlerle üzerleri açılarak keratin üretmesi sağlanan saç hücreleri eski sağlıklarına kavuşmaktadır. Bu yöntem sayesinde pek çok insan kellik seviyesine gelmeden saç dökülmeleri durdurulmaktadır.

Bireylerin saçlarının dökülme hızlarını etkileyen hususların varlıkları da bilinmektedir. Tedavi esnasında ya da normal hayatlarında bu hususlardan uzak kalan insanlar saçlarının dökülme oranlarını büyük oranda azaltmaktadır. Örneğin stres saç dökülmesini etkileyen en önemli kıstaslardan biridir. Ya da işe maddesel olarak bakmak gerekirse saç dökülmesini azaltıp epigenetik tedaviden istenilen sonucun alınma olasılığını artırmak için şampuan kullanımı da kontrol altına alınmalıdır. Fazla şampuan kullanmanın saç derisindeki gerekli yağları yok ettiği bilinmektedir.

Diğer Branşlar

İletişim

Ara
Whatsapp
Whatsapp
Randevu Randevu