+90 544 346 63 36 info@doktorklinikleri.com

Revizyonel Bariatrik Cerrahi

Revizyonel Bariatrik Cerrahi Nedir?

Bariatrik cerrahi alanı ülkemizde nispeten yeni bir alandır. Revizyonel Bariatrik cerrahisi  genel olarak aşırı kiloya karşı düzeltme cerrahisi demektir. Yani bir bakıma obezite cerrahisinde kullanılan bir revizyon- düzeltme cerrahisidir. Bariatrik cerrahi, yeme alışkanlıklarını değiştirmek üzere fiziksel ve hormonal kısıtlamalar yaratmanın etkili bir metodudur. Bariatrik ameliyatların hiçbiri arzulanan kilo kaybını sağlamayı garanti edemez. Nadir durumlarda ikinci bir ameliyat gerekir. her cerrahın operasyon tekniği ve alışkanlıkları kendine özel olduğu için revizyon ameliyatını yine ilk ameliyatı yapan doktorun gerçekleştirmesi en doğrusudur.

En sık uygulanan revizyon ameliyatları mide için yapılan ameliyattır. Mide ameliyatında mide bandı kilo kaybı için pek de bir işe yaramamışsa bandın çıkarılıp tüp mide veya gastrik bypass gibi bir üst ameliyat grubuna dâhil olmasıdır.

Revizyon bariatrik ameliyatının tercih edilmesinin nedeni yetersiz kilo kaybı, kilo geri alımı, yandaş hastalıkların tam olarak düzelmemesi veya bir revizyonla yani yenilemeyle düzeltilebilecek problemlerin ortaya çıkmasıdır.

Revizyon ameliyatı önceki ameliyat ne türde olursa olsun daim zor bir ameliyattır. Bu yüzden deneyimli bir bariatrik cerrah ve merkez tarafından yapılması komplikasyon oranını düşürmesi açısından hasta için çok önemlidir.

Neden Bariatrik Cerrahi Bazen Başarısız Olur?

Obezite için ameliyattan sonra doktorun önerilerini yerine getirmemesi ve hayat tarzını değiştirmemesi yüzünden başarısız olur.Ameliyat sonrası tıbbi komplikasyonlar nedeniyle başarısız olur. Ancak bunlar spasifiktir.

Revizyonel Bariatrik Ameliyatların Sonuçları

bariatrik cerrahinin hiçbir türü aslında yeme özgürlüğü vermez. Hastaların ameliyattan sonra yaşam ve yeme biçimlerini kesinlikle değiştirmeleri gerekir. Bu anlamda Bariatrik cerrahi tek başına çözüm değildir. Alınan gıdaların, zamanı, miktarı, kalitesi, çiğneme alışkanlığı da önemlidir. Hareketli bir hayata sahip olmak da önemlidir. Yenilen kadardan fazla hareket edilmelidir. Bunların yanında stres ve yaşam kalitesi unutulmaması gereken önemli bir noktadır.Örneğin, mide bandı ile herhangi bir problem yaşayan hastada gastrik bypass veya sleeve gastrektomiye revizyon yapılabilir.Ancak bu  zor bir operasyondur ve daha yüksek komplikasyon riski taşır. Bu gastrik bypass revizyonunda daha da fazla geçerlidir.

Diğer Branşlar

İletişim

Ara
Whatsapp
Whatsapp
Randevu Randevu