+90 544 346 63 36 info@doktorklinikleri.com

Rektum Kanseri Cerrahisi

Kanser birçok insanın çaresinin bulunmasının öylece an meselesi olduğunu düşündüğü, çağımızda doğal ölüm nedenlerinin en üst sıralarında yer alan bir hastalıktır. Başta gıdalar olmak üzere çevresel faktörler ve genetik altyapının bir araya gelmesi ile ortaya çıkan hastalık yaşamı tehdit eden en büyük problemlerden birisi.

Rektum, anüse yani makata kadar gelen kalın bağırsağın son 12 cm’lik kısmına denk gelen bağırsak bölümüdür. Her organ ve dokuda olabildiği gibi rektumda da kanser gelişebilir. Rektum kanserinin nedenleri Ülseratif Colit, Crohn, Bağırsaktaki adenom polipler, Ailede bağırsak kanseri öyküsü, ağırlıklı olarak kırmızı etle beslenme, aşırı balık tüketimi, kapsül balık yağı tüketimi, bağırsak enfeksiyonları, gardner sendromu, kimyasal ajanlar, lifli gıdaların yeterince tüketilmemesi, kalsiyum noksanlığı, folik asit noksanlığı, selenyum noksanlığı, potasyum noksanlığı, aşırı alkol tüketimi, sigara bağımlılığı ve safra kesesinin alınmış olması gibi sindirim istemi fonksiyonlarının düzensi hale gelmesi olarak sıralanabilir.

Rektum kanserinin belirtileri ise dışkıda incelme, bölgede ağrı, kilo kaybı, halsizlik, iştahsızlık, dışkıda kan olması, tekrarlayan hemaroidler, ishal/kabızlık gibi dışkılama rejiminin düzensiz olması olarak sıralanabilir. Ne yazık ki rektum kanseri geç fark edilen bir kanser türüdür ve bütün kanser türlerinde olduğu gibi tedavinin başarılı olabilmesinde erken teşhisin önemi oldukça büyüktür.

Rektum kanserinin tanısında rektal muayene, dışkıda gizli kan aranması, kolonoskoğı, biyopsi, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG), Bilgisayarlı Tomografi (BT), Endorektal Ultrasonografi ve Pozitron Elektron Tomografisi (PET) ve diğer bazı testlerin biri ya da birkaçı kullanılmaktadır.

Rektum kanserinde de kalın bağırsak kanserlerinin tümünde olduğu gibi esas tedavi cerrahidir. Cerrah kanserli bölümü, onun çevresindeki bir miktar normal dokuyu(dokunun görüntüsü normaldir) da alacak şekilde, lenfler de dahil olmak üzere alır. Bu noktada yapılan onkolojik çalışmalar cerrahın becerisinin ve tecrübesinin hastanın tedavi sürecinde çok etkin olduğunu göstermiştir.

Ameliyattan sonra kanserin ne kadar yayıldığına göre ya da konumundan kaynaklı yayılma ihtimali göz önüne alınarak, kalmış olabilecek kanserli hücrelerin ortadan kaldırılması amacı ile hastalara destekleyici olarak kemoterapi ve/veya radyoterapi de uygulanmaktadır.

Hem ameliyatın zor olması hem de cerrahi etkinin hastalığın kaderi üzerinde belirleyici olması nedeni ile tecrübeli cerrahlara ve teknolojinin iyi kullanıldığı donanımlı hastanelerin tercihi tedavinin başarısı üzerinde önemli etkilere sahip olacaktır.

Diğer Branşlar

İletişim

Ara
Whatsapp
Whatsapp
Randevu Randevu