+90 544 346 63 36 info@doktorklinikleri.com

Meme Cerrahisi

Kadınlar için çok özelliği olan bir organ memedir.  Meme kadın için annelik ve kadınlık sembolüdür. Kaybedilmesi kadınlarda beden imajı kaybına, anksiyete (kaygı) , özgüven eksikliğine ve depresyona neden olmaktadır. Günlük hayatını ve cinsel hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Çünkü kadın yanlış bir düşünceye kapılarak ve çevrenin, kültürün etkisiyle kadınlığını yitirdiğini düşünmektedir. Bu nedenle, ciddi bir değerlendirme ve sonucu kadın için çok önemlidir.

Meme Cerrahisi Hangi İşlemleri Yapar?

  • Memede tespit edilen kitlelerin hızlı büyümeleri ve şekil düzensizlikleri varsa biyopisi
  • Biyopsi sonucunda çıkarılan tümörün oluşturduğu boşluğun çevredeki meme dokusu ve diğer dokular tarafından doldurulması,
  • Eğer meme tamamen boşaltılmışsa mini latissimus dorsi kası (koltuk altındaki kas dokusu )  /flebi denilen yöntem kullanılarak doldurulması.
  • Kanserli hastalarda bölgesel lenf bezlerinin kontrol edilmesi-
  • Bekçi lenf bezinin bulunup kanserli hücrelerin bu lenf bezine ulaşıp ulaşmadığı incelemesi yapılması
  • Bekçi lenf bezlerine kanser ulaşmışsa tüm diğer kanserli lenf bezlerinin çıkarılması

Meme Cerrahisinde Biyopsi

  • Memede fark edilen lezyonların bir kısmının ya da tamamının alınmasıdır.
  • Ameliyat sırsında patolojik inceleme yapılıp tanı konularak tedavi yapılır.
  • Eksizyonel biyopsi öncesi radyolojik yöntemlerle hissedilemeyen lezyon işaretlenir.

Basit Mastektomİ

Memenin kötü huylu hastalıklarında memenin tamamının üzerindeki cilt ve meme başı ile birlikte alınması. Yani kişinin memesiz kalmasıdır.

Subkutan Mastektomi

Meme cildi korunup meme başı ile birlikte meme dokusunun çıkartılmasıdır. Eş zamanlı protez (implant) ile rekonstrüksiyon planlandığında uygulanır. Mastektomilerde eş zamanlı ya da ameliyat sonrası uygun dönemde kendi dokuları ile ya da protezle (implant) yeni meme yapılabilir. Buna rekonstrüktif cerrahi denir. Kişi normal görünümdedir.

Modifiye Radikal Mastektomi

Koltuk altındaki lenf düğümlerinin meme, meme cildi ve meme başı ile birlikte çıkartılmasıdır. Hastalık memede çok odaklı ise, lezyon meme boyutlarına göre çok büyükse, hasta kalan meme dokusunu takip etmek ya da radyoterapi (ışın tedavisi)almak istemiyorsa basit mastektomi gündeme gelir. Koltuk altı tutulumu tespit edilen vakalarda kullanılır. Aynı zamanda aile hikâyesi olan kişiler de tercih etmektedir.

Yağ Nekrozu

Tüm bu belirtiler yağ nekrozu ile karıştırılmamalıdır. Belirtileri meme kanserine benzeyen iyi huylu tümörleridir. Yağ nekrozu travma(vuruk, incinme, sarsıntı) veya enfeksiyona bağlı olarak gelişebilir. Kitlenin yakınındaki deride morluk görülebilir. Kitlede duyarlılık olabilir. Deride veya meme başında çökme ve çekinti olabilir. Biyopsi yapılmadan meme kanserinden ayırt edilemez.

Diğer Branşlar

İletişim

Ara
Whatsapp
Whatsapp
Randevu Randevu