+90 544 346 63 36 info@doktorklinikleri.com

İnek Sütü Allerjisi ve Besin Allerjileri

Çocuklarda ve bebeklerde alerji testi yaptırmak ve sonrasında tedavi yöntemleri için Mono Sağlık’la irtibata geçebilirsiniz. Çocuklarda alerji testi ve bebeklerde alerji testi yaptırmak için İzmir Bayraklı’da bulunan kliniğimize başvurabilirsiniz.

Bebeklerde ve Çocuklarda Alerji

İlk 1 yaş besin alerjilerinin en sık görüldüğü dönemdir ve bebeklerde görülen besin alerjilerinin en sık nedeni ise inek sütü proteini alerjisidir.
Sıklıkla mama veya inek sütü alan çocuklarda görülmesinin yanında anne sütü ile beslenen bebeklerde de görülebilir. Anne sütü alan bebeklerde görülen alerjinin nedeni annenin inek sütü ve ürünlerini tüketmesi ve bu alerjik proteinlerin anne sütünden bebeğe geçmesidir.
Genellikle deri bulguları (egzema) olmakla birlikte, sindirim(geçmeyen şiddetli gaz sancıları, şişkinlik, huzursuzluk, kanlı kaka yapma vs.) ve solunum sistemi (geçmeyen öksürük, burun akıntısı vs) yakınmaları ile de karşımıza çıkabilir.

Ek Besinlere Geçiş

Ek besinlere anne sütü alan bebeklerde 6.ayda, mama alan bebeklerde ise 4.ayda başlamak gerekir. Ek besinlere erken veya geç başlanmasının olumsuz yönleri olmakla birlikte takip eden çocuk doktoru ve annenin ortak kararıyla başlama zamanını tayin etmek uygun olur. Genellikle sebze püreleri ve çorbalarla başlanarak ek besinlere geçiş yapılır.

Diğer Branşlar

İletişim

Ara
Whatsapp
Whatsapp
Randevu Randevu