+90 544 346 63 36 info@doktorklinikleri.com

Hemoroid (Basur) Tedavisi

Hemoroidler, rektum veya anal cildin astarı tarafından kaplanan anal bölgede genişlemiş damarlardır. Bacakdaki varislere benzerler. Anüs (iç hemoroid) veya anüs dışı (dış hemoroid) olabilirler. İnsanların hem iç hem de dış hemoroidlerinin aynı anda olması da oldukça yaygındır.

Hemoroidin kimlerde olduğu sorusuna gelirsek eğer, bu soruya kolay bir cevap yoktur. Herkesin bu bölgede damarları varken, herkes hemoroid problemleri yaşamaz. Damarların genişlemesi, kabızlık, erkeklerde prostat sıkıntısı veya kronik öksürükten kaynaklanabilir, bunların hepsi de zorlama ve karın üzerinde baskıya neden olur. Bunlar kısmen dökme gıda ve kaba yem (kepek, taze meyve ve taze sebzeler gibi) olmayan bir diyetle ilişkili olabilir. Bazı durumlarda kalıtsal bir faktör olabilir ya da hiç belli bir açıklama olmayabilir. Bazı insanlar henüz keşfedilmemiş nedenlerden dolayı hemoroid olabilir.

Hemoroidler çeşitli şekillerde zahmetli olabilir. İç hemoroidler kanamaya neden olabilir ve / veya anal kanaldan düşebilir ve bir kişinin bağırsak hareketlerinden sonra onları içeri doğru itmesini gerektirebilir. Dış hemoroidler şişmiş ve ağrılı hale gelebilir. Bunlar genellikle ciddi ya da yaşamı tehdit eden problemler olmakla birlikte, özellikle kanamanın kanın hemoroid ya da başka bir problemden mi geldiğini görmek için, kansere, polip ya da bağırsağın iltihaplanması gibi daha yüksek dereceye sahip olup olmadığına bakmak için dikkatli bir değerlendirmeye gereksinim vardır.

Her hemoroidin opere edilmesi şart değildir, semptomlar hafif veya seyrek ise, genellikle hiçbir tedaviye gerek yoktur. Daha şiddetli semptomlar için, hedefler ağrıyı hafifletmek ve normal fonksiyonun yerine getirilebilmesini sağlamaktır. Ancak, ağrılı olsun olmasın kanama her zaman değerlendirilmeli ve genellikle tedavi edilmelidir. Bağırsak alışkanlıklarında bir değişiklik, kanser veya başka bağırsak hastalığı olasılığı nedeniyle, aynı şekilde değerlendirilmelidir.

Hafif ya da aralıklı semptomlar için, genellikle sitz banyoları (hemoroid bölgesini temiz sıcak suda, hiçbir katkı maddesi içermeyen, günde iki ila dört kez bir defa 20 dakika bekleterek) ve özel bir krem ​​uygulanırken. Ağrılı pıhtıları (“tromboz” olarak adlandırılır) geliştiren dış hemoroidler için, iyileşmenin görülebilmesi için hemorodin alınması ile birlikte medikal bir tedavinin de uygulanması gerekmektedir. Tek başına iç hemoroidleri olan kişiler için (dış hemoroidleri olmayan), küçük kauçuk bantlar hemoroidlerin tabanının etrafına yerleştirilebilir, bu da bunların küçülmesine ve kaybolmasına neden olur. Bu prosedür klinikte yapılır ve genellikle minimal rahatsızlığa neden olur. Daha büyük, daha şiddetli hemoroidleri olan kişiler (genellikle dış ve iç hemoroidler), hemoroidlerin cerrahi olarak çıkarılması en basit kalıcı çözüm olabilir. Bu işlem yine de hastanede bir gece bile kalmanızı gerektirmeyebilir.
Hemoroidin tekrarlama konusuna gelecek olursak şayet, dış hemoroid çıkarılması ve lastik bant yöntemleri için, nüksler genellikle birkaç yıl sonra ortaya çıkar, ancak sıklıkla benzer konservatif tekniklerle tekrar tedavi edilebilir. Hemoroidlerin cerrahi olarak çıkarılmasından sonra ise hemoroidlerin tekrarlaması nadirdir.

Diğer Branşlar

İletişim

Ara
Whatsapp
Whatsapp
Randevu Randevu