+90 544 346 63 36 info@doktorklinikleri.com

Gastrik Mini Bypass

Obezite çağımızın en büyük sorunlarından birisi.  Obezitenin toplumsal bir sorun olarak karşımıza çıkmasında çeşitli faktörler etken olarak karşımıza çıkıyor. Bunlardan birisi ruh sağlığı, stres bozuklukları iken yaşam koşullarının gerektirdiği hızlı tempoya yemek yeme alışkanlıklarımızı da sağlıksız hazır gıdalarla uyduruyor olmamız ve artan dünya nüfusunun beslenebilmesi için mısır nişastası gibi mamüllerin gıda sektöründe maliyetleri düşük tutmak amacı ile oldukça fazla kullanılması da obeziteye yol açan farklı etkenler.

Birçok insan obeziteden kurtulmak, fazla kilolarını kaybetmek için çeşitli yöntemler denemekte ama bazen gelinen noktada işler kısır döngüye girmekte. Aşırı beslenme alışkanlığına bağlı olarak şekillenmiş yemek yeme alışkanlıkları ve büyüyen mide sonucu artmış bir iştahınız varsa diyet yaparak kilo kaybetmek son derece zor olabilir. Zaten yavaşlamış bir metabolizmaya sahip obez bir insanın spor yaparak kalori yakması, obeziteye bağlı hareket etme güçlüğü ve hatta eklem problemleri yaşarken de pek mümkün değil.

Bu tarz problemler yaşayan obezite hastalarının ise sorunlarının çözümü mide küçültme ameliyatları. Aksi takdirde obezitenin yol açtığı kalp damar hastalıkları, eklem problemleri, diabet ve diğer metabolik hastalıklar ölümcül hale gelebilir. Bunların dışında göz ardı edilmemesi gereken diğer bir sorun da obezitenin yol açtığı sosyal ve psikolojik problemler.

Mini Gastrik By-Pass ameliyatı midenin küçültülmesini ve ince bağırsağın on iki parmak bağırsağı dahil, başlangıç kısmının pas geçilerek işlevsiz hale getirilmesi işlemidir. Operasyon ile özellikle tip 2 diabette düzelme meydana gelmesi, bu operasyonun tercih edilme nedenlerindendir. Mini Gastrik By-Pass  Gastrik By-Pass operasyonunun nispeten kolay uygulanan bir modifikasyonudur. Operasyon ile midenin küçültülmüş olması nedeni ile iştah azalır. İştah azaldığı için kilo verme doğal olarak sağlanmış olur. Bunun dışında bu operasyonda bağırsakların ilk kısmı işlevsiz hale getirildiğinden, başta yağlar olmak üzere emilim azalmış olur. Böylelikle normalden fazla kalori alınsa bile emilim az olacağından kilo alma güçleşmiş olur. Bu özelliği nedeni ile uzun vadede kaybedilen kiloların geri alınmamasını sağladığı için mini gastrik by-pass tercih edilir.

Mini gastrik by-pass’da da diğer mide küçültme ameliyatlarında olduğu gibi en büyük risk mide içeriğinin karın boşluğuna sızmasıdır. Ancak işinde uzman hekimlerce, donanımlı hastane şartlarında yapılan operasyonlarda bu risk asgariye çekilmiş olur.
Her mide küçültme operasyonunda olduğu gibi bu operasyondan sonra da hastaların hekim gözetiminde bir süre özel diyetlere uyması gerekmektedir.

Diğer Branşlar

İletişim

Ara
Whatsapp
Whatsapp
Randevu Randevu