+90 544 346 63 36 info@doktorklinikleri.com

Gastrik Bypass(Diyabet Cerrahi)

Obezite günümüzde, açlık problemi çekmeyen birçok ülkenin doğal olarak da ülkemizin de en önemli sorunlarındadır.  Gelişen teknoloji ile birlikte hareket etmenin azalması, fiziksel olarak icra edilen mesleklerin yavaş yavaş kaybolması ya da yerlerine makineleşmenin alması nedeni ile obez insan sayısı artmaktadır.
Bir insanın obez olup olmadığına karar verilebilmesi sadece ağırlığına ya da belirli bil bel ölçüsüne bağlı değil vücut kitle endeksine bağlıdır. Bu hesaplama basitçe vücut ağırlığı bölü boyun karesi şeklindedir. Örnek bir hesaplama yapacak olursak 85 kg ağırlığında ve 176 cm boyundaki bir insan için endeks 85/1,76*1,76 şeklinde hesaplandığında, 27,44 olacaktır. Bu endekse göre 18,5 altındaki insanlar zayıf, 18,5 ile 24,9 arası normal 25 ile 29,9 arası kilolu ve sağlık açısından risk taşıyan, 30 ve üstü ise obez olarak tanımlanır ve bu kişiler kalp damar hastalıkları, eklem problemleri, diyabet ve diğer metabolik hastalıklar açısından yüksek risk taşırlar.
Gastrik by-pass’ın da dahil olduğu mide küçültme ameliyatlarında midenin yaklaşık yüzde sekseni alınarak midenin küçülmesi, iştahın azalması ve buna bağlı olarak da kilo verme sağlanırken diyabet hastaları için kilo vermeden bağımsız olarak kan glikoz seviyesinde hormonal değişikliklere bağlı olarak normalleşme gözlenir.Gastrik By-pass operasyonunda mide küçültüldükten sonra midenin ucu doğrudan ince bağırsağa bağlanarak on iki parmak bağırsağı devre dışı bırakılmış olur. Hastalar bu operasyondan sonra da tıpkı tüp midede olduğu gibi iştah kaybeder ve kilo verir ancak ileriki zamanlarda normalden fazla kalori almaya başlasalar bile, devre dışı kalan on iki parmak bağırsağından yağ emilimi yapılamayacağı için, yağlar büyük oranda sindirilmeden atılmış olur böylelikle yeniden kilo almanın önüne geçilir. Gastrik by-pass mide küçültme operasyonları içinde uzun vadede en kesin sonuçları veren yöntem olması nedeniyle tercih edilir.
Mide küçültme operasyonlarında en büyük risk ise mide küçültülürken midenin alınan kısmının olduğu yerden kaçak olması ve mide içeriğinin karın boşluğuna temas etmesidir. Yeterli donanıma sahip hastanelerde, uzmanlar tarafından yapılan ameliyatlarda bu gibi riskler en aza indirilmiş olur.

Her mide küçültme operasyonunda olduğu gibi bu operasyondan sonra da hastaların hekim gözetiminde bir süre özel diyetlere uyması gerekmektedir.

Diğer Branşlar

İletişim

Ara
Whatsapp
Whatsapp
Randevu Randevu