+90 544 346 63 36 info@doktorklinikleri.com

Fıtık Ameliyatı

Fıtık basitçe bir organın veya dokunun, normalde olmaması gereken bir boşluktan yol bularak, olması gereken yeri terk etmesi olarak tanımlanabilir. Genellikle fıtıklar karın bölgesindeki organların ( en çok bağırsak) bulduğu bir boşluktan çıkarak deri altında şişlik yapması şeklinde görülür.  Fıtıklar sıklıkla apse gibi diğer şişliğe neden olan hastalıklarla karıştırılabilirler, ancak hekim muayenesi ile ayırt edilmesi kolaydır.

Bel fıtığı tanım olarak iç organların fıtığına benzese de bel fıtığında bir şişlik görünmez. Bel fıtığı genellikle ağrı ile kendini gösterir, bazı kişiler de bel fıtığı olmasına rağmen uzun süre herhangi bir rahatsızlık duymadığı için fark edilmeyebilir. Bel fıtığında olduğu gibi zaman zaman oranlar deri altına değil de vücut içindeki başka boşluklara da taşabilir. Bunlara örnek olarak da diyafram fıtığı verilebilir.

Karın boşluğumuzda bulunan iç organlar kendilerine ait zarlarla çevrilidir. Bir de periton adı verilen ve karın boşluğunu tümüyle çevreleyen bir zar bulunur. Periton ince ve hassas ve nispeten esnektir fakat onun da dışı tamamen kaslarla çevrili olduğundan, destek almış olur. Vücudumuzda karın boşluğundan başka boşluklar da vardır. Mesela akciğerlerin ve kalbin yerleşmiş olduğu boşluğa diyafram boşluğu adı verilir. Diyafram boşluğu karın boşluğundan diyafram ile ayrılır. Diyafram boşluğundaki organlar, karın boşluğunda bağırsakların yaptığı gibi deri altında şişlik oluşturacak fıtıklara neden olmaz, çünkü kaburgalarımız bu durumu engelleyecek destek yapıyı sağlar. Fakat kaburgaların olmadığı yönde yani karın boşluğu tarafından genellikle göğüs boşluğuna doğru bir fıtık da oluşabilir.

Temel olarak bu fıtıkların oluşmasının neden kasların gerekli desteği bir şekilde sağlayamıyor olmasıdır. Bu ilerleyen yaşa da bağlı olabilir herhangi bir travma kaynaklı da olabilir. Fıtıklarda korkulan şey ise tedavi edilmediklerinde yer çekimi ya da başka bir kuvvetle bulundukları yerden daha fazla ayrılarak periton adı verilen zarı yırtmasıdır. Periton organları yerinde tutacak kuvvette değildir fakat mikroorganizmaların karın boşluğuna girmesini engeller. Periton yırtılırsa deriyi geçen mikroorganizmalar kolayca karın boşluğuna girebilir ki buna peritonit adı verilir ve bu durum son derece tehlikelidir.

Fıtık ameliyatlarında hedeflenen şey organın yerine reddedilmesinden sonra çıktığı boşluğun kapatılması, bütünlüğün yeniden sağlanmasıdır. Erken dönemde müdahale edilen fıtıklarda ameliyat son derece kolay ve zahmetsizdir. İyileşme süreci oldukça hızlıdır, fakat fıtık olduğunuzdan şüphelendiğinizde, örneğin kasık fıtığı için hekiminize başvurmadığınızda, bağırsağın yer çekimi ve kasılmalara bağlı olarak bulduğu boşluktan sürekli kendini dışarı itmesiyle oluşabilecek farklı komplikasyonlar tedavi güçleştireceği gibi hastanın yaşamsal faaliyetlerini de riske atar.

Diğer Branşlar

İletişim

Ara
Whatsapp
Whatsapp
Randevu Randevu