Sünnet Ne Zaman Yapılmalıdır?

Sünnet bebek doğduktan bir gün sonra yapılabilir. Ancak yeni doğan bebeğin sünnet olmaması gereken durumlar vardır. Örneğin bebekte doğuştan penis anomalisi(aykırılık) varsa sünnet önerilmez. Bunun nedeni ileride sünnet derisinin onarımda kullanılabileceği ihtimali olduğundandır. prematür veya konjenital bir hastalığı var ise, ya da ailede hemofili hastalığı öyküsü var ise yeni doğan bebeğe sünneti yapılamaz. Sünnet geri dönüşümü olmayan cerrahi bir yöntem olduğundan kesinlikle hastane ortamında uzman bir hekim tarafından yapılması gerekir. Aynı zamanda da cerrahi sonrası bakım da önemlidir. Çünkü sünnet sırası ya da sonrasında kanamalar, enfeksiyonlar görülebilir. İzmir’de sünnet yapan hastaneler bulunur. Ancak İzmir’de sünnet yapan özel hastaneler de bulunmaktadır. Uzman deneyimli kadrosuyla Mono Sağlık bunlardan biridir.

Sünnet İçin Hangi Yaş Daha Uygundur?

Sünnet her yaşta gerçekleşebilir. Ancak bunun için çocuğun cinsel gelişimini ve psikolojisini dikkate almak gerekir. Örneğin 3 yaş çocuğun cinsel gelişiminin önemli bir dönemidir. Cinsel gelişim kişiliğin diğer yönlerini de etkiler. Çocuk cinsel kimliğini öğrenirken cinsel davranışları öğrenir. Aynı zamanda da cinsel organları ve farklılıkları fark eder. İşte bu yüzden sünnet zamanına dikkat edilmelidir.

Yeni Doğan Bebekte Genel Anestezi Mi Uygulanır?

İzmir’de sünnet yapan hastaneler genellikle yeni doğan bebeklerde genel anestezi değil de lokal anestezi (sınırlı uyuşturma) uygulanmasını savunur. Bu çok ince bir iğne ile penis çevresine yapılarak ilaç uygulanır. Yeni doğan bebeklerde genel anesteziye gerek yoktur.

Doğar Doğmaz Sünnet Yaptırmanın Faydası Var Mıdır?

Genellikle İzmir ‘de sünnet yapan hastaneler doğar doğmaz sünnet uygulaması taraftarıdır. Bunun nedeni İzmir’de sünnet yapan özel hastaneler için de aynıdır yani bebeklerin yara iyileşme hızlarının çok yüksek olmasındandır. Bunun nedeni büyüme hızlarından dolayıdır. Bir başka önemli neden ise anne sütüyle birlikte hormon ve bir takım proteinler (endorfinler) ile bebeğin kan savunma sistemini güçlendirmesidir. Böylece bebek sünnet sonrası ağrı kesici ilaçlar kullanılmasına gerek kalmayacaktır. Bir başka neden ise cerrahi yöntem sonrası bölgenin bakım ve temizliği daha kolay olacaktır. Bu yüzden İzmir sünnet için ideal bir şehirdir.

Sünnet Sonrası Hangi Aksilikler Gerçekleşebilir?

İzmir sünnet sonrası bir olumsuzluk yaşamasına izin vermeyen yapıya sahiptir. İzmir’de sünnet yapan özel hastaneler içinde Mono Sağlık’ta cerrahi sonrası komplikasyonların olmamasının nedeni son derece hijyenik olmasıdır. Deneyimsiz kadroyla ve cerrahi yöntem için uygun olmayan koşullarda gerçekleşen sünnet sonrasında problemler yaşanır. Bunlar kanamalar, (iltihaplar)enfeksiyonlardır. Bazı durumlarda da penisin derisi gereğinden uzun ya da kısa bırakılabilir. Bu durum genelde sünneti deneyimli olmayan kişilerin yapması sonucu rastlanılır. Sünnet sonrası bakım iyi olmazsa penil deride glansa yapışıklığı durumu da görülür.

Sünnet Sonrası Acil Doktora Gidilecek Durumlar Nelerdir?

İzmir sünnet sonrası oluşabilecek durumları şu şekilde sıralar:

  • Sürekli durmaksızın devam eden bir kanama var ise,
  • Bebek idrar yaparken zorlanıyor ve ağlıyor ise,
  • Penis ve çevresinde beklenenden fazla oranda şişme veya ateşlenme olursa doktora yeniden görünmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin