Silikon, kişisel bakım ürünlerinde ve cerrahi implantlarda geniş bir kullanım alanına sahip bir polimerdir. Sıvı, jel veya kauçuk benzeri katı formlarda bulunabilir.

Silikon Faydaları Nelerdir?

Genellikle karbon ve hidrojen olan silikon, oksijen ve diğer elementlerden yapılır. Silikon birçok avantaja sahiptir. Bunlar;

  • Yüksek sıcaklığa
  • Yaşlanmaya
  • Güneş ışığına
  • Neme
  • Fiziksel darbelere karşı dayanıklıdır. Ayrıca sıkça tercih edilmesinin sebeplerinden biri de vücut dokusu kıvamına benzer özelliktedir. Silikon tüm makyaj, saç, cilt ve koltuk altı ürünlerinin yaklaşık yarısında görülür. Silikonun jel şekli bandaj ve pansumanlarda ve meme, testis ve pektoral implantlarda kullanılır.

Silikon Meme Ameliyatı

En çok bilinen silikon kullanımı meme cerrahisi, meme büyütme, meme dikleştirme operasyonlarındadır. Meme implantları, göğüs boyutunu artırmak veya göğsün yeniden yapılandırılmasına yardımcı olmak için göğüs dokusu veya göğüs kasının altına yerleştirilen tıbbi ürünlerdir. Göğüs silikonları, ya tuzlu ya da silikon jel doludur . Her iki implant tipi de silikon, dış kabuğa sahiptir.

Silikon ameliyatı olan hastaların her 2 yılda bir MRI taraması almaları önerilir.

Silikon Kalça Ameliyatı

Silikonun sık kullanımı olan bir diğer işlem kalça ameliyatlarıdır. Kalça kaslarına veya dokusuna yerleştirilen silikon, kalçanın dik ve dolgun görünmesini sağlar. Kalça ameliyatlarında kullanılan silikon şekilleri meme ameliyatlarında kullanılan silikonlarla aynı türdedir. Uzun süreli ve kalıcı bir silikon ameliyatı yöntemidir.

Silikon Ameliyatı Kanser Riski Taşır Mı?

Silikon ameliyatı yöntemlerinde, sorunlu bölgelere takılan silikonlar çok eskiden kanser yapar diye bilinirdir. Ama yıllarca yapılan klinik araştırmalarda ve uygulamalarda böyle bir şeyin mümkün olmadığı kanıtlandı. Kullanılan hiçbir silikon maddesi kanser riski taşımamaktadır. Her ameliyatta anestezi, enfeksiyon, kanama, ağrı ve iyileşme süresi sorunları olabilmektedir. Silikon operasyonlarında da sadece zamanla deformasyonlar ve silikonda sertleşmeler olabilir. Bu sorunda rahatlıkla onarım ameliyatlarıyla halledilebilir.

Silikon Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Sağlıklı olan her erkek ve kadına yapılabilir.

Silikon Ameliyatından Sonra Neler Yapılmalıdır?

Bu tarz ameliyatlarda tamamen iyileşmek birkaç hafta sürebilir. En az 1 ay boyunca ağır kaldırma veya yorucu egzersiz yapmaktan kaçınılmalıdır ve ameliyat bölgelerinin 1 yıl boyunca doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin