Şaşırtıcı derecede fazla sayıda erkek, jinekomasti veya fazla büyümüş erkek memeleri denilen bir durumdan etkilenir. Meme büyümesi, bir veya her iki memeyi de etkileyebilir ve genellikle kesin nedeni bilinmemektedir.

Bir erkeğin fiziksel sağlığı bu durumdan etkilenmezken, memelerde rahatsızlık hissedilebilir. Meme büyümesi için erkeklerde meme küçültme ameliyatı güvenli bir çözüm sunar.

Kimler Meme Küçültme Ameliyatı Olabilir?

Göğüs küçülmesini ayarlayacak kadar elastik olan, cildi sağlıklı olan her erkek ameliyat olabilir. Fazla kilolu erkekler önce doktor yardımıyla egzersiz ve kilo verme programı yardımıyla kilo vermeye çalışabilir. Ek olarak, aşırı alkol veya sigara içen erkekler genellikle ameliyat için iyi aday olarak kabul edilmezler. Çünkü bu maddeler, anabolik steroidlerle birlikte, meme büyümesi ile bağlantılıdır. Alkol ve sigara kullanımlarını bırakmak, meme büyütme gelişimini yeterince azaltabilir ve böylece ameliyat gerekmeyebilir.

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyümesinin düzeltmesi genellikle genel anestezi veya lokal anestezi ile birlikte sedasyon kullanılarak ayaktan tedavi bazında yapılır. Ameliyat genellikle yaklaşık 1,5 saat sürer.

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı, memelerden yağ ve glandüler dokuyu çıkarmak için genellikle meme ucunun etrafında bir kesi atılarak yapılır. Bazen fazla cildi de çıkarmak gerekir. Bu gibi durumlarda, ek kesiler gerekebilir. Doktor, meme küçültme cerrahisi ile birlikte liposuction yapılmasını da önerebilir. Bu genellikle mevcut kesikler kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı Riski Var Mıdır?

Tüm ameliyatlar küçükte olsa risk taşır. Erkeklerde meme küçültme ameliyatı ile ilişkili riskler ise enfeksiyon, cilt yaralanması veya aşırı kanamadır. Uygulama ayrıca, belirgin bir iz, meme bölgesinde kalıcı pigment değişiklikleri, hafif bir şekilde uyuşmayan memeler veya meme uçlarında çok nadirde olsa uyuşmazlıklar olabilir. Geçici olarak ağrı, kızarıklıklar ve hissizlik olabilir.

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Meme küçültme ameliyatından sonra birkaç gün boyunca ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilecek bir rahatsızlık hissedilebilir. Muhtemelen 2 haftaya kadar korse tarzı basınç bir giysi giyilerek morluklar ve şişlikler azaltılabilir. Hastaların çoğu, 1 ay içinde normal etkinliklerine dönebilirler. Ayrıca ağır egzersizler ve sporlar bu esnada yapılmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin