Beslenme Uzmanı
Beslenme Uzmanı

Diyabet hastalığı bilindiği gibi dünya üzerinde yaygın olan sorunlardan biri haline gelmiştir. Özel bir beslenme ve ilgi gerektiren bu rahatsızlık yüzünden hastaların yeni bir düzen içerisine girmeleri gerekmektedir. Diyabet Beslenmesi olarak bilinen diyet programı her hastaya göre farklılık gösterebilir. Tabii ki bu sizin rahatsızlığınızın hangi seviyelerde olduğuna göre değişkenlik gösterecektir. Uzmanların bu konu hakkındaki görüşlerini dinlemek sizin yararınıza olacak bir gelişme olarak görülür.

Haddinden fazla yiyecek tüketmemeniz halinde bile kilo artışınız sürüyorsa, çabuk acıkıyor ve yemek yerken herhangi bir doyma hissi geçirmiyorsanız, bu durumda kan tahlili yapmanızın zamanı geldi de geçiyor bile. Son yıllarda boy gösteren aşırı stres ve yeme düzeninin bozulması gibi sorunların artışıyla birlikte insülin direnci olarak bilinen şey diyabet, yani şeker hastalığının erken belirtilerinden biridir. Karbonhidratı vücudumuz için enerjiye dönüştürmeyi yapan hormonumuz insülindir. Pankreastan salgılanan ve karaciğer kas, yağ dokusu gibi dokularda insüline karşı bir hissizleşme durumu oluşur ve bununda adı tıp dilinde her yerde insülin direnci olarak geçer. Sizde de insülin direncinin olup olmadığını anlamak için bu belirtilere çok dikkat etmeniz gerekir:

  1. Kilo artışında hızlanma
  2. Diyetisyen eşliğinde edilen beslenme alışkanlıklarına rağmen sağlıklı kilo verememe
  3. İştahta oluşan artış ve tatlı yeme isteğinin maksimum seviyelere ulaşması
  4. Yemek yedikten kısa süre sonra acıkma
  5. Halsizlik ve yorgunluk hislerinin oluşması
  6. Bel çevresinde yağlanma
  7. “Akantozis Nigrikans” olarak da bilinen koltuk altı, kasık ve boyun bölgeleri gibi çeşitli yerlerde esmerleşmenin görülmesi
  8. Karaciğer yağlanması
  9. Kadınlarda boy gösteren adet düzensizliği

İnsülin Direnci Tedavisi

Diyet ve sporla başlayan insülin direnci tedavisi süreci sonrasında ilaç desteğiyle sürdürülmektedir. Belli bir süre sonra laboratuvar ortamında çeşitli testler yapılarak tedavinin nasıl ilerleyeceğine karar verilir. İnsülin direnci tedavisi için yazılan ilaçların dozları kişilere göre doğru belirlenmek zorundadır. Bunun yanı sıra rutin olarak 3-6 ay aralıklarla gerekli tahliller ihmal edilmemelidir. Tedavi başarılı bir şekilde ilerlerse, insülin direncinde kırılmalarla birlikte normal acıkma sürecine de geçiş yapılır.

Tedavi sürecinde size eşlik edecek en doğru Diyetisyen İzmir uzmanını seçmek zorundasınız. Şunu belirtmekte fayda var ki, bu tercihi yaparken mutlaka ücretlendirme konusuna çok takılmamalısınız. Elbette en uygun fiyatlı ve kaliteli hizmet veren diyetisyeni seçmek hakkınız ancak cimrilik boyutlarına ulaşan para konusunda geri kaçmalar sonucunda iyi neticeler elde etmeniz mümkün olmayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin