Çocuk Doktoru
Çocuk Doktoru

 “Çocuk hastalıkları” başta bebekler ve çocukları etkileyen bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan şekilde çok sayıda bulunan hastalık, bozukluk veya anormal durumdur. Çocuğunuzun bağışıklık sistemi geliştikçe, soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrıları sık sık olacaktır. Bu çocuk hastalıklarının birçoğu önlense de, çocuğunuzun hastalığına ilişkin olası nedenleri, semptomları ve ev tedavilerini öğrenmek için bilgi kaynaklarına başvurun. Çocuğunuzu bir çocuk doktoruna götürmeniz gerekip gerekmediğini görmek için ilk önce semptomları takip edip sonra bir çocuk doktoruna başvurun.

Sıkça Rastlanan Çocuk Hastalıkları

Çocuk hastalıkları yetişkinlerindekine benzer olsa da bazı önemli farklılıklar vardır. Örneğin; akut, nefrit, böbrek iltihabı gibi hastalıklar çocuklarda sık görülür ve yetişkinlerde seyrek görülür. Aynı zamanda, yetişkinlerde yaygın olan bazı hastalıklar çocuklarda seyrek görülür.

Karın Ağrısı: Genellikle yeme ve bağırsak alışkanlıklarındaki değişikliklerden kaynaklanan karın ağrısı, çocuklar için yaygın bir şikayettir. Ağrı 3 saatten daha kısa bir süre içinde tamamen kaybolmazsa ve başka semptomlar eşlik ederse, çocuk doktoruna gitmeniz gerekebilir.

Kabızlık: Genellikle yeterli sıvı ve bazı ilaçların alınmaması nedeniyle beslenmede meydana gelen değişikliklerden kaynaklanan, dışkıların sertleşmesi veya zor hale gelmesiyle çocuklarda kabızlık oluşur.

Öksürük: Çocuklarda ve yetişkinliklerde öksürükler, vücudun yabancı madde veya mukustan kurtulmasının bir yoludur. Öksürük, mukus üretip üretmediği, çocuğunuzun hastalığı ve nedeni hakkında daha fazla bilgi verebilir. Örneğin; bir kuru öksürük, alerjinin bir işareti olabilirken, mukuslu öksürük bronşit belirtisi olabilir. Şiddetine bağlı olarak çocuğunuzu bir çocuk doktorunun görmesi gerekebilir.

İshal: İshal, bağırsak hareketlerinin olağan sayısında bir artış olduğunda veya bağırsak hareketleri daha sulu veya gevşek olduğunda oluşur. Bazen çocuğunuzun beslenmesindeki değişikliklerden kaynaklanan ishal de mide gribi gibi bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

Kulak problemleri: Çocuklarda kulak ağrısı, 7 yaşından küçük çocuklarda en yaygın olarak teşhis dilen bakteriyel enfeksiyon olan bir kulak enfeksiyonu belirtisi olabilir. Sıklıkla birkaç gün içinde mevcut olan soğuk algınlığı semptomları ile kulak enfeksiyonları ortaya çıkar. Düşme, yüksek ses veya basınç değişikliğinden kaynaklanan yaralanma da kulak ağrısına neden olabilir.

Ateş: Çocuk hastalıklarından ateş çocuğunuzun bir hastalığının belirtisidir. Ateş geçmezse hemen çocuğunuzu bir çocuk doktoruna götürün.

Değindiğimiz çocuk hastalıklarının sadece birkaçıdır. Çocuğunuzda görülen hastalıkların semptomlarını dikkatlice takip edin ve mutlaka bir çocuk doktoruna başvurun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin